اکسپو ۲۰۲۰ دبی شانسی برای جذب گردشگر ورزشی

گردشگری ورزشی، محصولی خلاقانه و هوشمند

طاهر حسن‌بیگی -کارشناس گردشگری

تلفیق «صنعت گردشگری» ،به عنوان یکی از صنایع مهم و برتر جهان، و «ورزش» ،به عنوان یکی از صنایع قدرتمند و با اهمیت دنیا، موجب آن شد تا یکی از شگفت‌انگیزترین صنایع خدماتی، به نام «گردشگری ورزشی» پدید آید؛ به طوری که کشورهای مختلف دنیا همواره در تلاشند تا با تدوین استراتژی‌های مختلف، بیشترین بهره‌برداری را از این صنعت بزرگ و ارزشمند کسب کنند.

هم اکنون صنعت گردشگری ورزشی، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین بخش‌های گردشگری در دنیا شناخته می‌شود و کارشناسان امر، این صنعت را به عنوان یک منبع اصلی در اشاعه‌ی فرهنگ ملل، اشتغال‌زایی، رشد اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها می‌دانند. گردشگری ورزشی، یک پارادایم جدید در توسعه‌ی گردشگری و محصولات و خدمات جدید و خلاقانه است.

استان‌ها به عنوان مقاصد گردشگری می‌توانند با استفاده از ظرفیت گردشگری ورزشی و بهره‌جویی از ورزش‌های سنتی، بازی‌های بومی و محلی، رونق گردشگری و رشد چرخه اقتصادی را شاهد باشند.

برگزاری جشنواره‌ها با موضوعات ذکر شده باعث نشاط اجتماعی، افتخار و غرور محلی شده، همچنین فروش صنایع دستی در حاشیه این رویدادها و به نمایش گذاشتن فرهنگ و بازی‌های بومی و محلی موجب افزایش علاقه‌مندی در گردشگران برای بازدید و حضور در این مناطق خواهد شد.

در ماه‌های پیش رو اکسپو ۲۰۲۰ در دبی برگزار خواهد شد و فرصتی بی‌نظیر پیش روی استان‌های کشورمان ایران قرار گرفته تا با حضور خود در نمایشگاه اکسپوی۲۰۲۰دبی، غنای فرهنگ مناطق مختلف ایران را به نمایش بگذارند و از آن مهم‌تر، ورزش‌ها و بازی‌های بومی و محلی خود را معرفی کرده و ایجاد فرصت تجربه کردن این ورزش و بازی‌ها برای بازدید‌کنندگان این نمایشگاه فراهم کنند.

به عنوان مثال نمایش کشتی‌های محلی و امکان تجربه پوشیدن لباس خاص یک منطقه و تجربه انجام یک ورزش بومی یا بازی محلی در نمایشگاه اکسپو۲۰۲۰دبی، می‌تواند یکی از تکنیک‌های جذب گردشگران در نظر گرفته شود.

امید می‌رود که با همت استان‌های کشور برای حضور همه‌جانبه در این رویداد بین‌المللی، ظرفیت‌های گردشگری به نمایش گذاشته شود و گامی در راستای جذب گردشگر،  بویژه گردشگران ورزشی برای استان‌های مختلف برداشته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا